Stereotipus JAV laužanti golfo žaidėja Gilė Bitė Starkutė: mano kelionė skirta Lietuvai – LRT.lt

Stereotipų laužymas golfo pasaulyje

Prabangūs klubai, tobula žalia veja ir specialūs automobiliukai, kuriuose – tvarkingomis aprangomis pasipuošę vyrai su blizgančiomis golfo lazdomis. Taip neretai filmuose mums yra vaizduojamas golfas, tačiau jau šiame sakinyje galima įžvelgti du didelius stereotipus, kuriuos Jungtinėse Amerikos Valstijose stengiasi sulaužyti šio sporto profesionalė Gilė Bitė Starkutė.

Naujai atrasti iššūkiai ir gyvenimo pamokos

G. Starkutė į kitą Atlanto pusę prieš daugiau nei penkerius metus skrido su tikslu studijuoti ir tobulėti mylimoje sporto šakoje, tačiau dabar juokauja, kad pamokų gauna ir kitokių. Ją jau „pašventino“ ne vienas amerikietiškas atributas, o šiemet savo kolekciją lietuvė papildė daug ažiotažo sukėlusiais prezidento rinkimais bei visą pasaulį gąsdinusiu uraganu Miltonu.

„Sako, kad ateina 4 kategorijos uraganas, o aš neįsivaizduoju, ką reikia daryti. Tada žiūri žinias, sako, kad reikia langus uždaryti, nusipirkti vieno ar kito. Manau, kad dabar esu pakankamai ištreniruota, ką daryti, jeigu ateina uraganas arba tornadas. Daug dalykų išmoksti čia gyvendamas“, – bendraudama su LRT šypsojosi sportininkė.

Golfo kelionė nuo pirmo karto

Saulėtąja vadinamoje Floridoje, kur dabar gyvena lietuvė, tikrai netrūksta įvairiausių audrų, tačiau jos kelyje – ramybė. Nuo duobutės iki duobutės ramiai keliaujanti 23-ejų G. B. Starkutė yra pirmoji lietuvė moteris profesionali golfo žaidėja, o dar įspūdingiau yra tai, kad šį pasiekimą ji įgyvendino iš pirmo karto. Tiesa, nors varžybose jos veidas to galbūt ir neišdavė, viduje kunkuliavo jausmai.

„Jaudulio, nervų – ojojoj, – prisiminusi lemiamus momentus varžybose juokėsi pašnekovė. – Visada buvo planas po universiteto lygio pereiti į profesionalus, nes apie tai aš šneku labai daug metų ir pagaliau atėjo tas laikas, kai galėjau tą pabandyti.

Aš pabandžiau, iš pirmo karto praėjau tas kvalifikavimosi stadijas. Nervų buvo daug, nes žinojau, kad mano visa golfo karjera stovi ant šito vieno bandymo tą pasiekti. Palaikymo tiek iš Lietuvos, tiek iš Amerikos buvo be galo daug, bet kai žinai, kad daug žmonių žiūri ir tavimi tiki, pasidaro truputėlį baisu.

Buvo visko daug – daug palaikymo, daug nervų, daug džiaugsmo, daug rankų drebėjimo, bet viskas įmanoma. Labai džiaugiuosi, kad pavyko.“

– G. B. Starkutė

Iššūkiai ir pamokos pakilus į profesionalų lygį

Tiesa, kaip ir gyvenime, taip ir sporte pakilimus neretai seka ir nusileidimai. Patekusi į profesionalų lygį G. B. Starkutė iškart bandė šoktelti ir į aukščiausią lentyną – LPGA (Ladies Professional Golf Association) turą. Nors viltis buvo gyva iki pat paskutinės duobutės, įvykiai pakrypo ne taip, kaip tikėjosi lietuvė.

Sportininkė sėkmingai nužygiavo iki antros kvalifikacinių varžybų stadijos, tačiau iki norimo rezultato pritrūko tik žingsnio.

„Labai skaudu, kai žaidi gerai visą savaitgalį. Pražaidi visas keturias dienas visiškai susikaupusi ir ta viena klaida, ją padarai paskutinėje duobutėje, kai viskas yra priešais tave“

– G. B. Starkutė

Visgi net ir tada G. B. Starkutė išlaikė savo ramybę ir neleido audroms įsisukti mintyse. Kaip ji pati pasakojo, rinkosi ne liūdesį, o galimybę pasimokyti.

„Ta diena baigėsi, ta duobutė yra sužaista, ta duobutė nepasako, kokia aš esu žaidėja, nes tai yra tik viena duobutė iš 72. Pamačiau, kad nors žaidžiau gerai, yra vietos tobulėti tiek psichologiškai, kad nervai nepalūžtų prie paskutinės duobutės, tiek technikos prasme. Tas pabaigimas antroje stadijoje man užtikrino vietą „Epson“ ture, tai nėra toks blogas dalykas pradėti žemiau ir kilti kopėčiomis aukštyn.

Galvojant apie tą momentą, nebuvo pats linksmiausias mano gyvenime, bet gyveni ir mokaisi“, – pozityvo nestokojo golfo žaidėja.

Golfo sporto augimas Lietuvoje

Nors gyvena už tūkstančių kilometrų nuo Lietuvos, savos šalies ji nepamiršta. Sportininkė džiaugiasi, kad per visus metus, kai ji draugauja su golfu, situacija mūsų šalyje keičiasi į gerą, tačiau to dar negalima sulyginti su pagarba šiam sportui, kurią galima pamatyti už Atlanto.

„Kuo daugiau aš grįžtu į Lietuvą, tuo mažiau žmonių aš pažįstu golfo laukuose ir tai yra labai geras ženklas, nes tai parodo, kiek žmonių pradėjo žaisti golfą. (…)

Kai žaisdavau Arizonoje ir ateidavau kur nors su Arizonos universiteto logotipu, manęs klausdavo, ką ten veikiu. Kai pasakydavau, kad žaidžiu golfą, visi rodydavo daug pagarbos. Tai yra, kaip angliškai sako, „big deal“, kad žaidi golfą“, – pasakojo 23-ejų sportininkė.

Daugelis sporto pasaulio žmonių neretai kelia sau apčiuopiamus tikslus – iškovoti tam tikrą kiekį pergalių, pagerinti rekordus, patekti į pajėgias varžybas, čempionatus ar olimpines žaidynes, tačiau G. B. Starkutės žvilgsnis krypsta kitur.

„Mano pagrindinis tikslas ir viena iš priežasčių, kodėl aš darau tą, ką dabar darau, yra įrodyti daugiau Lietuvai ir parodyti, kad golfas tave gali nuvesti labai toli. Aš noriu parodyti, kad gali žaisti moterys, jaunos moterys, kad gali iš to gyventi, jei įdedi pakankamai darbo. Visa šita mano golfo kelionė yra skirta Lietuvai, Lietuvos žmonėms ir visai bendruomenei“, – dėstė mergina.

Gilės kelias nuo pradžių iki profesionalų

Pozityvo ir šypsenos nestokojanti G. B. Starkutė bendraudama su LRT papasakojo apie didžiausius stereotipus, kuriuos ji stengiasi sulaužyti, gyvenimą JAV ir psichologinio tvirtumo svarbą.

– Jūsų pasiekimai dabar kalba patys už save, bet kada ir kaip prasidėjo jūsų kelias golfo laukuose?

– Kai pagalvoju, viskas prasidėjo jau labai seniai. Pradėjau 6–7 metų, tai jau praėjo 16 metų, kas yra labai baisu (šypsosi). Viskas prasidėjo, kai atsidarė pirmas golfo klubas Lietuvoje, o mano tėtis buvo vienas iš žmonių, kuriuos sudomino golfo atsiradimas Lietuvoje.

Viskas prasidėjo nuo tokių mažų vaikų stovyklėlių, nebuvo rimta, bet kažkokiu būdu viskas išaugo į daugiau nei hobį, į sportą, kuris man leido gauti išsilavinimą, atvažiuoti į Ameriką.

Nežinau, kas mane sužavėjo, kai man buvo septyneri, galbūt buvimas gamtoje. Dabar mane vis dar įkvepia žaisti tai, kad golfe niekada negali būti tobula ir visą laiką viskas keičiasi. Niekada nežaisi tokiomis pačiomis oro sąlygomis, tame pačiame lauke – viskas visą laiką juda. Tai yra tarsi iššūkis kiekvieną kartą, kai žaidi.

– Kada supratote, kad čia yra daugiau nei hobis?

– Žinau, kad nuo Lietuvos varžybų perėjau į tarptautines, pradėjome važinėti į Latviją, Lenkiją, o vėliau pradėjome važinėti į Angliją. Tuomet supratau, kad nesu viena, yra šimtai, o galbūt net tūkstančiai mano metų žaidžiančių žaidėjų, kurios yra daug geresnės už mane. Tada prasidėjo toks noras pasiekti tai, ko siekia jos.

Būdama jau licėjuje, vienuoliktoje klasėje, išgirdau, kad galima išvažiuoti į universitetą Amerikoje, nes ten sportas yra didelis dalykas, kiekvienas universitetas turi savo komandas ir golfo komandos yra beveik kiekviename. Tada nusprendžiau, kodėl gi nepabandžius. Žinojau, kad toliau noriu žaisti golfą ir vienintelis būdas tai padaryti buvo išvažiuoti į Ameriką. Taip viskas ir prasidėjo – nuo 50-ies elektroninių laiškų siuntimo treneriams.

– Kaip vėliau atsidūrėte būtent Arizonos universitete?

– Viskas priklauso nuo to, kokioje šalyje gyveni. Didesnėse šalyse, kaip Ispanija, Italija, treneriai pastebi žaidėjas, nes jos yra didžiojoje Europos arenoje. Aš joje nebuvau, buvau labiau Rytų Europoje.

Kai supratau, kad noriu važiuoti į Ameriką, susiradau visų universitetų reitingą, TOP 50 golfo komandų, tada sulyginau su mokslo pasiekimais, ar tai yra normalus universitetas ir aš gausiu gerą išsilavinimą, ir tiesiog parašiau laiškus treneriams prisistatydama, kad esu Gilė Bitė iš Lietuvos, čia yra mano rezultatai ir pažymiai, galbūt turite man stipendiją (šypsosi).

Keli universitetai atrašė ir pagrindinis dalykas, ko jie norėjo, tai pamatyti mane žaidžiančią realybėje. Tuomet aš nuvažiavau į varžybas Anglijoje, kur buvo trys treneriai, bet Arizonos nebuvo vienas iš jų (atsakiusių į laiškus – aut.). Jis tiesiog sekė žaidėją mano grupėje ir pamatė mane. Po tų varžybų susisiekė ir sakė, kad norėtų daugiau pakalbėti su manimi.

– Nors būtent sportas jus atvedė į Ameriką, tačiau jums labai svarbus ir išsilavinimas. Kaip sekėsi studijų metu derinti mokslus ir sportą?

– Sportas, manau, davė galimybę, tačiau man išsilavinimas yra svarbus, aš tikiu reikiamybe turėti planą B, jeigu kažkas nepasiseka. Baigiau finansų bakalaurą, o vėliau aukštesnes rinkodaros studijas. Tas suderinimas nėra lengva, nes tu, galima sakyti, dirbi du darbus vienu metu. Tu treniruojiesi mažiausiai 20 valandų per savaitę ir tuo pačiu metu turi lankyti paskaitas. Kol tu gali atskirti tuos dalykus ir kai tu sėdi paskaitose, iš tikrųjų mokytis, o kai esi golfe, tik žaisti golfą, tada viskas kažkaip ir pavyksta.

– Taip pat Amerikoje studijuojantis disko metikas Mykolas Alekna sakė, kad nuvykęs už Atlanto nustebo, kiek daug panašumų yra su kino filmais. Ar panašus jausmas užklupo ir jus?

– Aš nuvažiavau ir iš tikrųjų viskas atrodė kaip filmuose. Kai žiūrėdavau filmus apie gyvenimą su seserijomis ir brolijomis, aš negalvojau, kad tai egzistuoja (juokiasi). Aš nuvažiavau tą savaitę, kuri buvo vadinamoji „rush week“, kai visos tos, kurios nori įstoti į seseriją, varžosi viena su kita, bandydamos ten įstoti. Buvo toks šokas, kad tie filmai iš tikrųjų rodo tiesą.

– Arizonos universitete nebuvote vienintelė lietuvė, ten taip pat studijavo ir Ąžuolas bei Tautvydas Tubeliai, dabar mokosi Motiejus Krivas. Ar smagu išgirsti lietuvišką kalbą amerikietiškoje aplinkoje?

– Daugiausia bendravau su broliais Tubeliais, nes jie buvo artimesni mano amžiui, buvau susitikusi su Krivu porą kartų. Linksma ir labai keista greitai persijungti į lietuvių kalbą, kai kalbi vien tik angliškai su visais. Lietuvių bendruomenė Arizonos universitete nėra labai didelė, bet man labai labai smagu matyti, kiek lietuvių išvažiuoja mokytis į šituos universitetus ir siekia tiek sporto, tiek išsilavinimo tikslų.

– Didžiąją dalį savo gyvenimo leidžiate su golfu, tačiau daug kam atrodo, kad tai yra prabangus sportas, kuriuo užsiima turtuoliai. Ar galite su tuo sutikti?

– Čia yra turbūt didžiausias stereotipas pasaulyje, visada sulaukiu šito klausimo. Nenoriu sakyti, kad tai yra visiškai netiesa, bet tai nėra pagrindinis dalykas, apie kurį reikia kalbėti. Amerikoje golfas yra didelis sportas. Mes, būdamos Arizonoje, savanoriaudavome vaikų „klinikose“, kur suvažiuoja 40 vaikų ir visiškai nesvarbu, iš kokios šeimos ar kultūros jie ateina, jie visi atvažiuoja žaisti golfo taip, kaip Lietuvoje ateitų žaisti krepšinio ar tinklinio.

Taip, žinoma, galima susirasti labai prabangių lazdų, prabangios technikos ar rūbų, bet to nereikia, kad žaistum golfą.

– Kaip ir daugybė kitų sporto šakų, golfas kartais laikomas labiau vyriška teritorija. Ar dažnai tenka susidurti su tokiu požiūriu?

– Galima sakyti, kad visi sportai yra labiau vyrų, bet tai yra netiesa. Kaip ir kalbant apie pinigus, čia yra antras didysis stereotipas (šypsosi). Taip, galima rasti skirtumų, kad vyrų sportą žiūri daugiau žmonių, reiškia, kad vyrai turi daugiau rėmėjų ir uždirba daugiau pinigų. Visgi lygio ir talento prasme golfe yra tiek pat talentingų moterų, kurios žaidžia lygiai taip pat gerai. Manau, kad ta situacija gerėja ir gerėja kiekvienais metais, vis daugiau žmonių nori žiūrėti ir remti moterų sportą, o golfas yra vienas iš jų.

– Ar įmanoma, kad golfe kartu varžytųsi vyrai ir moterys?

– Visiškai įmanoma. Pagrindinis dalykas, kuo skiriasi moterų ir vyrų sportas, yra atstumas, kurį mes žaidžiame. 18 duobučių, kai žaidi universitete, yra apie 7 tūkst. metrų. Vyrų yra šiek tiek didesnis atstumas, nes jie muša truputį toliau dėl sudėjimo. Jeigu mes norime, kad vyrai ir moterys varžytųsi kartu, moteris reikia pastatyti nuo 7 tūkst. metrų, vyrus nuo 8 tūkst. metrų ir viskas bus lygu, jėgos yra lygios.

– Kartais galima matyti, kaip golfo žaidėjai paleidžia į laisvę emocijas, po nesėkmės ima laužyti lazdas. Dažnai tenka tai matyti?

– Yra skirtingų žmonių, skirtingai reaguojančių. Yra tokių žmonių, kurie yra labiau energingi ir rodo emocijas, yra žmonių, kurie tas emocijas labiau prižiūri. Aš esu viena iš tų, kuri emocijas prižiūri. Aš nemėtysiu lazdų, nemanau, kad tai yra itin geras golfo etiketas.

Jeigu aš noriu, kad mane žmonės prisimintų, aš nenoriu, kad mane prisimintų taip, kad aš paėmiau lazdą ir perlaužiau ją per pusę iš pykčio. Esu tą mačiusi, esu mačiusi keiksmų, lazdų mėtymo, bet aš tokio elgesio nelabai palaikau. Manau, kad gali labai lengvai išmokti valdyti emocijas ir golfe tai yra labai svarbu. Jeigu leidi emocijoms užvaldyti žaidimą, tai žaidimo nebėra, negali žaisti iš pykčio.

– Kiek apskritai svarbu šioje sporto šakoje psichologinis pasiruošimas?

– Labai labai labai. Turbūt tūkstantį kartų galėčiau pasakyti, kad labai svarbu. Psichologinis pasiruošimas yra viskas. Gali išsitreniruoti techniką, gali ir 10 valandų praleisti per dieną, bet jeigu tavo galva nėra pakankamai stipri, tu nieko nepasieksi.

Golfe tu penkias valandas eini ir viskas, kas egzistuoja, tai esi tu ir tavo galva. Jeigu tavo galva pradeda mąstyti dalykus, kurių nereikia mąstyti, gali pradėti nesisekti.

Gali daug dalykų atsitikti golfe, gali susikurti ir psichologiniai blokai smegenyse. Aš tą turėjau, kai padarydavau klaidą. Mano didžiausia baimė buvo padaryti klaidą, nors tai yra kvailiausias dalykas, apie kurį gali galvoti laukuose. Pačiai tai apeiti yra gan sunku, todėl yra žmonės, kurie padeda sukurti strategijas, kurie pagelbėja apeiti tuos blokus.

– Ne kartą esate kalbėjusi apie tai, kad norite pasiekti olimpines žaidynes, tačiau tą padaryti galima tik pasiekus profesionalų lygį. Ar dabar tai yra jūsų tikslas?

– Dabar turiu ketverius metus kilti tame reitinge ir nebereikia man rūpintis tuo, kad aš esu mėgėja. Turiu ketverius metus, sezonas prasideda kovo mėnesį. Žaidžiant gerai, treniruojantis, dirbant per tuos ketverius metus, tikrai yra galimybė pakilti reitinge pakankamai aukštai, kad patekčiau į olimpiadą.

Olimpinės žaidynės ir laimėjimai yra tokie tikslai, ties kuriais gali dirbti, bet tai niekada nėra garantuota, nes yra daug dalykų, kurie nebūtinai pasiseks. Mano tikslas per ateinančius 3–4 mėnesius iki sezono pradžios yra įdėti tiek darbo, kiek aš galiu.

Mano pagrindinis tikslas ir viena iš priežasčių, kodėl aš darau tą, ką dabar darau, yra įrodyti daugiau Lietuvai ir parodyti, kad golfas tave gali nuvesti labai toli. Aš noriu parodyti, kad gali žaisti moterys, jaunos moterys, kad gali iš to gyventi, jei įdedi pakankamai darbo. Visa šita mano golfo kelionė yra Lietuvai, Lietuvos žmonėms ir visai bendruomenei.

– Gyvenate toli nuo Lietuvos, bet daug kalbate, kad gimtoji šalis jums daug reiškia. Galbūt pastebite, kaip vystosi golfas mūsų šalyje?

– Mano akimis, golfas Lietuvoje labai populiarėja. Golfo klubai labai stengiasi atvesti daugiau ir daugiau žmonių, matau ir jaunų žaidėjų. Turime ir dar vieną jauną talentą Giedrių (Mackelį), kuris išvažiuoja į universitetą kitąmet. Golfas yra pačioje pradžioje savo klestėjimo, bet man labai smagu matyti, kiek stipriai visa bendruomenė dirba, kad jis augtų. Mes neigiame stereotipus, neigiame visus dalykus, kad tai virstų sportu.

– Esate geriausia golfo žaidėja Lietuvoje, ar daug čia sulaukiate dėmesio?

– Grįšiu per Kalėdas ir sužinosiu (juokiasi). Šiaip yra dėmesio, man džiugu, kad žmonės domisi, žmonės seka. Žinau, kad tėvų klausinėja, tai smagu, bet aš labiau norėčiau, kad tas dėmesys būtų, kai jau prasidės sezonas ir kai parodysiu tuos rezultatus, dabar yra tik pati pradžia, bet visada yra malonu, kai yra tiek palaikymo.

– Jau šeštus metus gyvenate Amerikoje. Ar turite planų sugrįžti į Lietuvą?

– Labai norėčiau, kad būtų ne 20 valandų skrydis, o 5 valandų (juokiasi). Grįžtu bent porą kartų per metus į Lietuvą, būtinai per Kalėdas. Žinoma, pasiilgstu žmonių, labai pasiilgstu sniego, tai labai prašau, kad būtų sniego Lietuvoje per Kalėdas. Visada norisi grįžti, bet prisiderini prie to, kur gyveni, ir susikuri savo rutiną.

Kol žaidžiu profesionaliai golfą, matau save Amerikoje, nes čia yra geriausi resursai ir aplinka, kad galėčiau treniruotis. Gyvenu Floridoje dėl to, kad čia visus metus yra vasara, patogu treniruotis. Kol kas matau save Amerikoje, kol golfas yra mano pragyvenimas.

🔗 Šaltinis: www.lrt.lt

Skleiskite žinią apie golfą – pasidalinkite šiuo įrašu!
Facebook

Kitos golfo naujienos​

Naujas partneris
Lietuvos golfo federacija ir „TGS Baltic“ suvienijo jėgas golfo populiarinimui
Lietuvos golfo federacija (LGF) ir advokatų kontora „TGS Baltic“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria siekiama prisidėti prie golfo – olimpinės sporto šakos – plėtros Lietuvoje.
Druskininkų vandens parko golfo turnyras 2025 (LGF reitinginis)
Druskininkų vandens parko golfo turnyras 2025 (LGF reitinginis). 2025.04.05 nuo 10:30. Pirmas LGF turo etapas!
2021 Lietuvos golfo turo nugaletojai - 1
Skelbiami 2021 m. Lietuvos Golfo Turo nugalėtojai
2021-ieji metai Lietuvos golfui buvo įspūdingi. Lietuvos vyrų rinktinė triumfavo Europos komandiniame „Team Shield“ čempionate, Lietuvos golfo talentai spindėjo varžybose užsienyje, o mūsų šalyje sportininkai varžėsi atsinaujinusiame Lietuvos golfo ture (LGT).
2021 Lietuvos golfo turo nugaletojai - 1
Skelbiami 2021 m. Lietuvos Golfo Turo nugalėtojai
2021-ieji metai Lietuvos golfui buvo įspūdingi. Lietuvos vyrų rinktinė triumfavo Europos komandiniame „Team Shield“ čempionate, Lietuvos golfo talentai spindėjo varžybose užsienyje, o mūsų šalyje sportininkai varžėsi atsinaujinusiame Lietuvos golfo ture (LGT).
LGF Valdybos posėdis – 2025.02.13
2025 m. vasario 13 d. įvyko Lietuvos golfo federacijos (LGF) Valdybos posėdis.