Lietuvos urologų draugija antrus metus organizuoja komunikacijos kampaniją „Check your balls“, kurios tikslas atkreipti jaunų vyrų dėmesį į lytinę sveikatą ir laiku kreiptis į gydytojus urologus pajutus neįprastus pokyčius organizme. Edukuoti jaunus vyrus apie savityros svarbą, būtinybę būti pastabiu sau, kalbėti apie sėklidžių vėžį ir mažinti stigmas – tokia yra šių metų kampanijos, organizuojamos kartu su partneriu Lietuvos golfo federacija, siunčiama žinutė.
Urologų ir golfo bendruomenių žinutė vyrams
„Sveikatos apsaugos sistema tik 20 procentų yra atsakinga už mūsų sveikatą. Net penkiasdešimt procentų jos priklauso nuo mūsų – kaip mes ja rūpinamės, kokį gyvenimo būdą renkamės. Vis dar pasitaiko labai vėlyvose stadijose nustatyto sėklidės vėžio – kuomet mes kartais nebegalime padėti. Pasaulyje penkių metų išgyvenamumas nuo šios ligos siekia net 98-99 procentus. Tuo tarpu Lietuvoje šis rodiklis – 88 proc. Anksti nustatytoms ligoms dažnai užtenka trumpesnio, lengvesnio, valstybei mažiau kainuojančio gydymo ir pacientas į įprastą gyvenimą po gydymo grįžta greičiau. Sėklidžių vėžys išskirtinai jaunų vyrų liga, taip pat Lietuvoje nusistovėjęs nuo seno klaidingas vyriškumo stereotipas – vyras neserga, neverkia, nepavargsta, nebūna silpnas. Šiuo projektu norime skatinti jaunus vyrus rūpintis savo sveikata, įgauti elementarių žinių apie sėklidžių anatomiją ir fiziologiją. O svarbiausia, kad jauni žmonės išsiugdytų įprotį rūpintis sveikata ir reguliariai tikrintis“, – iniciatyvą pristato Lietuvos urologų draugijos prezidentas dr. Marius Kinčius.

„Tikrai golfas yra tikriausiai vienintelis žaidimas pasaulyje, kurį galima žaisti nuo labai ankstyvos jaunystės iki pat garbingo amžiaus. Manome, kad šis ryšis labai gerai atliepia mūsų projekto išsikeltą tikslą. Jauni žmonės dažnai galvoja, jog onkologiniai susirgimai aktualūs taip pat tik gerokai vyresniems žmonėms, todėl nėra sąmoningumo šiuo klausimu ir gyvenimas pažeria siurprizų. Kita vertus, dauguma pradedančiųjų ir mėgėjų žaidžia su „minkštais“ golfo kamuoliais – kas atspindi ne patologinį savipatikros rezultatą, t.y. minkštos, be sukietėjimų sėklidės – sveikos sėklidės,” – apie iniciatyvos ir golfo bendruomenės sąlyčio taškus kalba dr. M. Kinčius.
„Golfo bendruomenė ir Lietuvos golfo klubai dažnai palaiko ir prisideda prie socialinių akcijų, organizuojami labdaringi turnyrai, prisidedama ir finansiškai. Lietuvos urologų draugijos kampanijos tema aktuali ir golfo bendruomenei, nes šį sportą renkasi apie 80 proc. vyrų. Nepaisant to, džiaugiamės, jog golfo sportas Lietuvoje sparčiai populiarėja ir šį sportą kasmet renkasi vis daugiau jaunimo. Golfo nauda visapusė: raundo metu gryname ore žaidėjas nueina apie 10 kilometrų pėstute, dirba visi raumenys, o mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad golfo žaidėjai gyvena nuo 5 iki 10 metų ilgiau. Strategavimo reikalaujantis saugus sportas, judėjimas gryname ore, be abejo, teikia naudą ir žaidėjo psichologinei sveikatai“, – golfo privalumus pabrėžia Lietuvos golfo federacijos valdybos narė Irma Markevičienė.
Sveikatos apsaugos sistema tik 20 procentų yra atsakinga už mūsų sveikatą
Sergančiųjų sėklidžių vėžiu Lietuvoje skaičius kasmet svyruoja tarp 35-50. Ši liga dažnesnė labiau išsivysčiusiose Vakarų Europos, Skandinavijos šalyse. Per savo gyvenimą tikimybe susirgti sėklidžių vėžiu turi maždaug 1 iš 250 (300) vyrų. Palyginimui – prostatos vėžiu suserga vienas iš penkių–aštuonių vyrų. 2023 m. pasaulyje registruoti maždaug 7200 sėklidžių vėžio atvejai bei apie 9100 mirčių nuo šio vėžio.
Lietuvoje nuo 1978 metų vyrams diagnozuoti 1533 sėklidžių navikai, nuo piktybinių sėklidžių navikų mirė 502 vyrai. Dažniausiai vyrus pas gydytojus urologus atveda tokie simptomai kaip: skausmas, apsičiuopti ar stebimi lytinių organų pakitimai, šlapinimosi sutrikimai, pakitusi šlapimo ar spermos spalva. Tačiau vyrai kreipiasi ir dėl baimės, nežinojimo, klaidingai interpretuojamų kūno indikuojamų signalų. Prieš keletą metų Vakarų Europoje atliktos apklausos metu paaiškėjo, kad daugiau nei penkiasdešimt procentų vyrų į urologus kreipiasi dėl baimės.
Pasak M. Kinčiaus, du momentai yra svarbiausi – ankstyva diagnostika ir labai geras paciento ir gydytojo ryšys. „Žinoma, ne paskutinėje vietoje ir sveikatos paslaugų prieinamumas. Džiugu, jog šiuo metu Lietuvoje nustačius ar įtarus onkologines ligas veikia „žaliojo“ koridoriaus principas, užtikrinantis labai greitą šių pacientų patekimą į onkologijos klasterio gydymo įstaigas“, – apie paslaugų prieinamumą kalba M. Kinčius.
Gydytojas urologas pabrėžia, jog susirgus, sveikatos sistema lemia labai daug – kaštai ir resursai yra dideli, tačiau kol esame sveiki sveikatos sistemos įsikišimas nereikalingas, nes pačio žmogaus veiksmai lemia, kiek sveiko gyvenimo metų jis turės ir kokia bus jo gyvenimo kokybė. Reguliari savipatikra nieko nekainuoja – 1-2min per mėnesį gali išgelbėti jaunų žmonių gyvenimus.
Anksti nustatytoms ligoms dažnai užtenka trumpesnio, lengvesnio ir valstybei mažiau kainuojančio gydymo, taip pat jis dažnu atveju, trunka ir pacientą iš normalaus gyvenimo „išima“ ženkliai trumpesniam laikui. Pasaulyje yra žinomi atvejai kuomet net ir profesionalūs sportininkai į profesionalų sportą grįžta net po mėnesio po gydymo.
Reguliariai rūpintis savo sveikata – vyriška
Stereotipus, susiformavusius per daugelį dešimtmečių yra sunku pakeisti, pokytis įmanomas tik palaipsniui.
Pasak Lietuvos golfo federacijos valdybos narė I. Markevičienės, vyrai neskiria savo sveikatai pakankamai dėmesio ir laiko, nesitikrina reguliariai, todėl tokios kampanijos labai aktualios šiuolaikiniam vyrui, susiduriančiam su visuomenės spaudimu būti stipriu, vyrišku, atitikti kažkokius vyriškumo kriterijus ar įsivaizduojamus standartus.
„Manau, kad didžiausią įtaką šio pokyčio atsiradimui turi tėvai, kurie nuo mažens formuoja įpročius, mąstyseną, pasaulėžiūrą, gyvenseną, kompleksus. Nors paskutinius du dešimtmečius yra stebimas laisvėjančios visuomenės ir jų piliečių formavimasis. Tačiau vyresnės kartos vyrams dažnai užsitvirtinę klaidingi anksčiau minėti vyriškumo stereotipai trukdo kreiptis pagalbos laiku ir tai gali būti pražūtinga“, – apie lemiančių įsitikinimų vaidmenį kalba M. Kinčius.
Norint kuo ilgiau būti sveikam ir gerai jaustis, M. Kinčius pabrėžia ir akcentuoja sveiko gyvenimo būdą, fizinio aktyvumo ir sveikos mitybos svarbą, žalingų faktorių vengimą, reguliarią sveikatos apžiūrą, streso valdymą, kokybišką poilsį ir laiko sau, savo pomėgiams naudą. Sėklidžių vėžio atveju – reguliari savityra, nesaugių, atsitiktinių lytinių santykių vengimas, reguliarus lytinis gyvenimas yra svarbu, jei vyro lūkestis ilgas ir kokybiškas lytinės sveikatos išsaugojimas.
Skleiskite žinią apie golfą – pasidalinkite šiuo įrašu!
Kitos golfo naujienos

LGF Valdybos posėdis – 2025.03.17

LGF Valdybos posėdis – 2025.02.13

LGF Valdybos posėdis – 2025.01.08

Stereotipus JAV laužanti golfo žaidėja Gilė Bitė Starkutė: mano kelionė skirta Lietuvai – LRT.lt
